GIS Hackathon'u Tamamlandı!

Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölümü 22-23 Eylül 2017 tarihleri arasında uluslararası mesleki kuruluşu International Society for Photogrammetry and Remote Sensing (ISPRS) ile Hacettepe Teknokent ve Hacettepe Teknoloji ve Transfer Merkezinin (TTM)’nin desteğiyle coğrafi içerikli yazılım geliştirme etkinliği düzenledi.

Belsis olarak bizlerde etkinliğe gönüllü katılım sağladık. Etkinlik boyunca Belsis Ar-Ge ekiplerince ve Tübitak desteği ile geliştirilen BelsisGIS kütüphaneleri, BelsisCAD (GIS tabanlı CAD yazılımı), ve web tabanlı sanal küre uygulamamız BelsisTerra3D hakkında katılımcılara bilgi verdik.

Etkinliğe ülkemizde GIS alanında önemli projelere imza atan Harita Genel Komutanlığı, Türksat, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Botaş, Üniversiteler gibi kurumların yanısıra özel sektör firmalarından da katılımlar oldu.

Katılımcılar özellikle Belsis tarafından yürütülen; CAD verilerinin GIS ortamına taşınması, masaüstü CAD&GIS uygulama geliştirme, web ve mobil istemciler için GIS çözümlerine yoğun ilgi gösterdiler, çözümlerin teknolojik altyapısına ilişkin çeşitli sorular sordular ve katılımcılar arası karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.

Hackathon sonrası karşılıklı bilgi alışverişinin sürdürülmesi ve bu sayede ülkemizdeki GIS projelerinde yerli yazılım ürünlerinin daha rekabetçi hale getirilmesi yolunda işbirliği yapılması konusunda hemfikir olundu.